Elképesztő méreteket öltött a hajléktalanság a németeknél
Van, amire Európa legnagyobb gazdasága sem büszke, mutatjuk a számokat!
Az EU korábban jogi feltételeket támasztott, amelyeket Magyarország egytől egyig teljesített.
Hankó Balázs, Magyarország kulturális és innovációs minisztere a Times Higher Education neves oktatási szaklapnak adott interjújában védte meg hazánk felsőoktatási reformjait, miközben
arra kérte az Európai Uniót, hogy a politikai viták miatt ne korlátozza a magyar diákok és kutatók hozzáférését az Erasmus+ és Horizont Európa programokhoz.
Szerinte a jelenlegi patthelyzet több ezer fiatal mobilitási lehetőségét, valamint neves kutatók munkáját akadályozza.
A reformok keretében a magyar egyetemek új alapítványi modellben működnek, amelynek célja a versenyképesség növelése és az egyetemek gazdasági szerepének erősítése. Az uniós aggályok az egyetemi autonómia megsértésére és a kuratóriumok politikai befolyásoltságára összpontosítanak. Hankó azonban hangsúlyozta, hogy a változásokat az egyetemek kezdeményezték, nem pedig a kormány, és kiemelte: a Brüsszellel való vita nem a magyar kormány és az EU között zajlik, hanem az egyetemi szenátusok döntései és az unió között.
Az EU korábban jogi feltételeket támasztott a finanszírozás visszaállítására,
például a közbeszerzések szabályozását és az összeférhetetlenségi előírások bevezetését, amelyeket Magyarország teljesített. Ennek ellenére az Erasmus+ és a Horizont Európa források továbbra is zároltak, amit a miniszter szerint a diákok és kutatók indokolatlan büntetése.
Hankó bejelentette, hogy Magyarország új törvényeket fogadott el az EU által javasolt feltételek szerint, de azok csak akkor lépnek hatályba, ha az uniós programokhoz való hozzáférést helyreállítják. Létrejött emellett alternatív megoldásként nemzeti támogatásokat nyújt a kutatóknak és bevezette a Pannónia Programot, amely az Erasmus+ helyettesítésére szolgál. Az új helyzet miatt Magyarország Ázsiában és Észak-Amerikában keres nemzetközi partnerségeket.
Hankó szerint az oktatás és kutatás kérdéseiben a politikai nézeteltéréseknek nem szabadna akadályt jelenteniük, különösen nem egy olyan ország esetében, amely történelmi nehézségekkel küzd a gazdasági és társadalmi megújulásért. „Az egyetemek a társadalomért és a gazdaságért vannak, nem önmagukért” – hangsúlyozta a miniszter.
Nyitókép: Pablo PORCIUNCULA / AFP